0
Twój koszyk

GAPS Zespół jelita-mózg

Książka GAPS zespół jelito-mózg
dostępna jest w sklepach:

www.laboratoriummarzen.pl
www.siezyw.pl

Protokół GAPS

Protokół GAPS to wspaniały efekt wieloletniej pracy dr Natashy Campbell-McBride, która jest neurologiem i dietetykiem. Jest też mamą chłopca u którego w wieku 3 lat zdiagnozowano autyzm, a który teraz już jako dorosły mężczyzna nie wykazuje żadnych objawów zdiagnozowanego w dzieciństwie zaburzenia.

To wszystko dzięki determinacji jego rodziców. Jak sama dr Natasha mówi, kiedy była studentką – autyzm praktycznie nie występował – był bardzo rzadkim schorzeniem. Dr Natasha mierzyła się z takimi samymi wyzwaniami jak wielu z rodziców teraz, tak samo jak wielu z Was musiała być detektywem szukającym przyczyny choroby swojego dziecka. Jej poszukiwania i analizy doprowadziły do powstania protokołu GAPS, który opiera się na zmianie diety i powrocie do życia zgodnie z Naturą.

Dieta GAPS początkowo była dedykowana dzieciom z autyzmem, ale bardzo szybko okazało się, że chore jelita są źródłem wielu innych zaburzeń.

Tak powstał koncept GAPS, łączący choroby psychiczne i fizjologiczne (narządowe) ze stanem jelit.

GAPS Zespół jelita-mózg

GAPS to Gut and Psychology Syndrome

czyli Zespół Jelita-Mózg

GAPS Zespół jelita-mózg

Obejmuje trudności w uczeniu się i choroby oraz zaburzenia psychiczne, takie jak autyzm, ADHD/ADD, dysleksja, dyspraksja, nałogi, depresja, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, schizofrenia, epilepsja, zaburzenia odżywiania i inne wpływające na funkcjonowanie mózgu. 

Wiele z tych schorzeń nie ma ustalonych etykiet diagnostycznych i przedstawia się je jako mieszanina różnych objawów: zmiany nastroju, problemy pamięciowe i poznawcze, problemy behawioralne i społeczne, ataki paniki, lęki, mimowolne ruchy, tiki i napady, problemy sensoryczne itp. Kiedy mózg ma kłopoty, może wywołać dowolną mieszaninę objawów. GAPS skupia się na ich przyczynach.


GAPS to Gut and Physiology Syndrome

czyli Zespół Jelita-Narządy

GAPS Gut and Physiology Syndrome

Obejmuje przewlekłe schorzenia fizyczne, które wynikają z niezdrowych jelit, takie jak wszystkie choroby autoimmunologiczne, m.in. celiakia, reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca typu 1, stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne, toczeń rumieniowaty układowy, choroba zwyrodnieniowa stawów, choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, autoimmunologiczne problemy skórne, choroba Hashimoto i inne problemy hormonalne; astmę, egzemę, różne alergie i nietolerancje pokarmowe, zespół przewlekłego zmęczenia, fibromialgia, wrażliwość chemiczna, zapalenie stawów, problemy menstruacyjne, wiele zaburzeń endokrynologicznych: tarczycy, nadnerczy i inne; przewlekłe infekcje, wiele chorób neurologicznych i wszystkie przewlekłe zaburzenia trawienia: takie jak zespół jelita drażliwego, zapalenie żołądka, zapalenie okrężnicy, zapalenie przełyku itp.

Wiele schorzeń nie pasuje do żadnej skrzynki diagnostycznej i może przedstawiać się jako mieszanina objawów: problemy trawienne, zmęczenie, osłabienie mięśni, skurcze i nieprawidłowe napięcie mięśniowe, bóle stawów i mięśni, problemy skórne, zaburzenia hormonalne, problemy neurologiczne, alergie itp. 

Zespół GAPS

U każdej osoby objawy obu zespołów GAPS pokrywają się: osoby z problemami psychicznymi mają objawy fizyczne: bóle stawów i mięśni, zmęczenie, problemy skórne, alergie, astmę, problemy hormonalne, autoimmunizację, natomiast osoby z chorobami fizycznymi mają objawy psychiczne, np. depresję, „mgłę mózgową”, niezdolność do koncentracji, wahania nastroju, zaburzenia snu, problemy z pamięcią, lęki, ataki paniki, drżenie, tiki, napady drgawek itp. Kiedy układ pokarmowy jest chory, zamiast być źródłem pożywienia, staje się głównym źródłem toksyczności w organizmie, w tych warunkach nic w organizmie nie może dobrze funkcjonować. Każdy organ, każdy układ, każda komórka może wykazywać objawy wyczerpania. 

Protokół GAPS jest podstawowym elementem wspierającym leczenie wszystkich tych schorzeń i objawów. Ten protokół został opracowany, aby odbudować Twoje jelita, aby korzenie Twojego zdrowia były solidne i funkcjonowały tak, jak powinny. Będzie to solidna podstawa do pełnego wyzdrowienia, bez względu na to, jak daleko od jelit objawiała się Twoja choroba.  

„Ciało ludzkie jest cudowne! Ma zaprogramowaną pełną zdolność uzdrawiania się! Musisz pozwolić swojemu ciału korzystać z tego boskiego programu. Uzdrowienie zaczyna się od zrozumienia, co dzieje się w Twoim ciele. Bez względu na to, jak przewlekły i poważny może być Twój problem zdrowotny, musisz wiedzieć, dlaczego go rozwijasz i skąd się wziął. Bez tej wiedzy sparaliżuje Cię strach, a strach może tylko niszczyć.” 

Natasha Campbell-McBride

Filary Protokołu GAPS

GAPS Odbuduj jelita

Odbudowa i uszczelnienie jelit

Podstawą diety GAPS jest odbudowa i uszczelnienie jelit, po to aby zahamować produkcję i przepływ toksyn dostających się do organów, w tym do mózgu i powodujących objawy takie jak autyzm, ADHD, depresja, schizofrenia, choroba dwubiegunowa, choroby autoimmunologiczne,  neurologiczne, alergie, zapalenia jelit i wiele innych.

Najlepszym materiałem do odbudowy ścian jelit są dobrej jakości cegły i cement, które można znaleźć w rosołach i bulionach gotowanych na bazie mięsa i ryb wraz z kośćmi/ościami, chrząstkami i skórą.

GAPS Odbuduj jelita
GAPS Flora jelitowa

Przywrócenie równowagi flory jelitowej

Drugim filarem diety GAPS jest przywrócenie równowagi we florze jelitowej, dlatego do diety wprowadza się stopniowo produkty fermentowane, zarówno warzywa i soki z kiszonek, jak i domowe kefiry, i jogurty na bazie mleka niepasteryzowanego.

Oprócz tego z diety eliminuje się wszelkie produkty przetworzone oraz węglowodany złożone (zboża, nawet bezglutenowe i skrobiowe warzywa, jak ziemniaki i bataty) – odżywiają po równo dobrą i złą florę jelitową, a oprócz tego u wielu osób występuje zaburzenie ich trawienia.

GAPS Wzmocnij detoks

Eliminacja toksyn z pożywienia i otoczenia

Trzecim elementem diety, a właściwie całego protokołu GAPS jest eliminacja toksyn, dostarczanych do organizmu z otoczenia: patelni teflonowych, plastiku, chemii domowej, wielu kosmetyków, odświeżaczy powietrza i zastąpienie ich naturalnymi odpowiednikami. Wiele osób dzięki GAPS odkrywa jak cudowna jest Natura i jak wiele przetworzonych, syntetycznych produktów jest im po prostu niepotrzebnych.

Dietę GAPS wspiera się też innymi elementami, np. w przypadku przewlekłych zaparć, które są bardzo częstym objawem przy autyzmie i innych chorobach – lewatywami. W procesie detoksykacji organizmu bardzo pomocne są kąpiele z dodatkiem soli epsom, napary ziołowe i świeżo wyciskane soki. Dietę wspiera się naturalnym fermentowanym tranem z wątroby dorsza, czasami probiotykami, a w przypadku kuracji przeciwpasożytniczych również olejami, np. z pestek dyni lub czarnuszki.

GAPS Wzmocnij detoks