
Podstawą diety GAPS są buliony mięsne i rybne, dlatego chciałabym dać Wam kilka wskazówek:
- z czego i…
- jak je przygotować,
- oraz… jak przechowywać.
Zacznijmy od początku, czyli…gdzie zrobić zakupy?
Najlepiej, jeżeli Twoje mięso i warzywa będą pochodziły z lokalnych, ekologicznych gospodarstw. Jeżeli jednak z jakiś powodów nie masz możliwości kupienia ekologicznych produktów, to pamiętaj, że lepiej zacząć źle niż w ogóle – trzymaj się zasady:
Kupuję najlepsze produkty, na jakie mogę sobie w danym momencie pozwolić.
Jaki gatunek mięsa/ryby wybrać?
Jeżeli chcesz zrobić bulion mięsny, to potrzebujesz kości i przylegającego do nich mięsa razem z chrząstkami i skórą.
Mogą to być całe tuszki lub połówki, a także skrzydełka, plecy, szyje, udka, nogi (razem z łapkami) i podroby:
- kurczaków,
- gęsi,
- kaczek,
- indyków,
- królików,
- gołąbków,
- perliczek,
- i innego drobiu.
Jeżeli chcesz zrobić bulion wołowy, to najlepszymi częściami będą: szponder, pręga (goleń) lub giczka, ogon, a także żeberka. Podobnie z:
- wieprzowiną,
- jagnięciną,
- i dziczyzną,
Najlepsze kawałki do bulionu to te, które mają mięso na kości!
Jeżeli planujesz zrobić bulion rybny – potrzebujesz całej ryby, łącznie ze szkieletem, płetwami, skórą i głową. A jaką rybę wybrać? Tłustą! Może to na przykład być:
- jesiotr,
- sandacz,
- makrela,
- łosoś.
Im tłustsza ryba, tym lepsza.
Mięso i ryby mogą być zarówno mrożone jak i świeże.
W zależności od swoich preferencji i etapu diety na którym aktualnie jesteś, do przygotowania bulionu możesz wykorzystać również warzywa, m.in. marchew, cebulę, czosnek, por, seler i pietruszkę, świeże zioła, sól i pieprz.
Gotowanie!
Przełóż swoje mięso do garnka, dodaj 5-10 zgniecionych ziarenek pieprzu, sól do smaku i wodę – tak żeby sięgała 2 cm powyżej mięsa i przykrywała je w całości. Podgrzewaj do momentu zagotowania, zdejmij szumowiny. Jeżeli chcesz ugotować bulion z warzywami – dodaj je teraz, następnie przykryj garnek i gotuj na wolnym ogniu do momentu, aż Twoje mięso będzie miękkie i łatwo odchodziło od kości. Wyjmij mięso i kości z garnka i przecedź bulion przez sitko.
Jeżeli będziesz robić bulion rybny, odkrój filety i gotuj sam szkielet, głowy, ogony, skórę i płetwy, a filety dodaj do zupy, którą zrobisz na bazie bulionu.
Poniżej szacunkowy czas gotowania bulionu w zależności od rodzaju użytego mięsa i wybranego urządzenia do gotowania:

Idealny bulion GAPS to taki, który po wstawieniu do lodówki gęstnieje i uzyskuje konsystencję galaretki.
Jeżeli Twój bulion nie zgęstniał, to następnym razem spróbuj zmodyfikować proporcje: dodaj mniej wody lub więcej części, które mają chrząstki i ścięgna.
Voila! Gotowe i… co teraz?
Gotowy bulion możesz pić kilka razy dziennie lub przygotować na jego bazie zupę. Możesz go przechowywać do 7 dni w lodówce, a ostudzony – zamrozić. Niektórzy przelewają gorący bulion do wyparzonych słoików i od razu zakręcają – tak przechowują go przez kilka tygodni. Ja swój zjadam w ciągu kilku dni.
Kilka uwag:
- Na początku diety GAPS unikaj długo gotowanych bulionów z samych kości, ponieważ będą one zawierały dużą ilość kwasu glutaminowego, który przy nieszczelności jelit może podrażniać układ nerwowy.
- Do bulionu nie dodawaj octu. Dodaje się go do bulionów z samych kości, których na początku przygody z dietą GAPS się nie stosuje – patrz jw.
- Na diecie GAPS niedozwolone są szybkowary.
Smacznego!
Więcej informacji znajdziesz w poniższych książkach:
- Natasha Campbell Mc-Bride GAPS Syndrom Psychologiczno-Jelitowy, Londyn Stena, 2013, ISBN 978-0-9576407-0-2
- Monica Corrado, The Complete Cooking Techniques for the GAPS Diet, United States, Selene River Press Inc, 2019, ISBN 978-1-943323-19-7